www.www.fotograf-slub.pl

Ślub kościelny - fotografia ślubna
Udostępnij

 

       Tego dnia uroczystości rozpoczynają się w domu panny młodej, gdzie gorączkowo trwają ostatnie przygotowania do wielkiej ceremonii ślubnej. Zanim jednak orszak weselny wyjedzie spod domu, zgodnie z tradycją rodzice błogosławią swoim dzieciom, kropiąc młodą parę wodą święconą i podając do poca

 

łowania krucyfiks. Po błogosławieństwie rodziców panna młoda i jej wybranek wsiadają do pojazdu i ruszają w stronę kościoła. Rodzice oraz goście weselni podążają za nimi.

 

       Gdy już orszak weselny jest na miejscu, świadkowie młodej pary idą złożyć podpisy w księdze ślubów oraz w dokumentach konkordatowych. Młoda para również będzie musiała złożyć stosowne podpisy, lecz w większości przypadków ma to miejsce po ceremonii ślubnej. Coraz częściej proboszczowie zgadzają się na składanie podpisów na ołtarzu, co dodatkowo podkreśla powagę tego ślubowania.

 

       Msza święta ślubna trwa około 45 minut i w 95% przypadków nie jest to msza, która „zastępuje” mszę niedzielną. Aby tak było, młoda para musi poprosić księdza o odprawienie mszy sobotniej z liturgią niedzielną. Msza niedzielna jest mniej „ślubna”, ponieważ liturgia słowa oraz ewangelia przeważnie nie są tematycznie związane z ceremonią zaślubin. Poza tym warto dodać, że msza sobotnia, która miałaby być zaliczona jako niedzielna, powinna zostać odprawiona po zachodzie słońca (nie ma z tym problemu w zimie, ale w lecie to w większości przypadków podstawowy argument dla księdza, by takowej mszy nie odprawić...).

 

       Msza zaczyna się powitaniem młodej pary przez księdza i przejściem w procesji do ołtarza lub poprowadzeniem do ołtarza panny młodej przez jej tatę. Następnie zaczyna się msza święta ślubna. Po liturgii słowa młoda para podchodzi do ołtarza i prosi księdza o sakrament małżeństwa. Następnie wszyscy zgromadzeni śpiewają Hymn do Ducha Świętego. Po odśpiewaniu pieśni ksiądz przewiązuje dłonie młodych stułą i w tym momencie zaczyna się ślubowanie. Należy pamiętać, że ślubujemy sobie nawzajem (panna młoda – swojemu przyszłemu mężowi, i na odwrót). Młoda para patrzy sobie głęboko w oczy i powtarza za księdzem treść przysięgi małżeńskiej, a na koniec ksiądz błogosławi małżonków i odwiązuję stułę.

 

       Kolejnym kluczowym elementem jest nałożenie obrączek, jako widzialnego znaku sakramentu małżeństwa. Najpierw jednak kapłan błogosławi je i święci. Kto pierwszy będzie nakładał obrączkę – nie ma znaczenia, ważne natomiast, by panna młoda pocałowała ją przed nałożeniem na palec swojego wybranka, a on pocałował obrączkę znajdującą się już na palcu swej żony. Nakładając obrączki, małżonkowie wypowiadają słowa: „…przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości...”.

 

 

       Po złożonym ślubowaniu młodzi małżonkowie wracają na swoje miejsca, a ksiądz kontynuuje odprawianie Eucharystii. Wartotu nadmienić, że na słowa: „Przekażcie sobie znak pokoju” nie wystarczy kiwnąć głową tu i tam, lecz powinno się podać rękę najpierw swojej żonie (a żona mężowi), a następnie świadkom i rodzicom. Jeśli o tym zapomnicie, z pewnością nic takiego się nie stanie, lecz warto pamiętać o tym pięknym geście… Po przeistoczeniu kapłan podchodzi do młodych małżonków i podaje im Ciało i Krew Chrystusa pod dwiema postaciami, czyli oprócz „opłatka” również „wino”.

 

       Na koniec kapłan błogosławi młodych małżonków, po czym następuje podpisanie aktu małżeństwa. Jak już pisałem, wspaniale jest, jeśli podpisywanie dokumentu odbywa się na ołtarzu. Tak czy inaczej, jesteście już mężem i żoną… Po podpisaniu małżonkowie idą złożyć bukiet ślubny Maryi (jest to zwyczaj, a nie obowiązek). W praktyce wygląda to tak, że po podpisaniu aktu ślubu młodzi małżonkowie podchodzą do świadków i wymieniają oryginalny bukiet ślubny panny młodej na podobny bukiet, który dotychczas trzymała świadkowa; następnie małżonkowie idą pomodlić się przed obrazem Maryi.

Po chwili organista zaczyna grać marsza weselnego. Wtedy małżonkowie spokojnym krokiem (marsz trwa dość długo, więc zdążycie) zmierzają w kierunkuołtarza, a następnie podążają do głównego wyjścia...

 

       Przy wychodzeniu z kościoła na małżonków czeka często niespodzianka w postaci ryżu, płatków róży lub pieniędzy, lecących „z nieba”. Jeśli posypią się pieniądze – trzeba je niestety pozbierać z ziemi, w czym pomagają świadkowie i przeważnie dzieci gości weselnych. Jeśli wcześniej tak zostało ustalone, po zebraniu pieniędzy wykonywane jest zdjęcie grupowe, a następnie wręczane są prezenty oraz składane życzenia przez gości weselnych.

 

Ślub cywilny

 

       Ślub cywilny zawierany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego danej miejscowości (niekoniecznie tej, z której pochodzą małżonkowie) lub w dowolnie wybranym przez młodą parę miejscu. Coraz częściej zdarza się, że to urzędnik przyjeżdża do domu weselnego i tam w przygotowanym pokoju/sali udziela ślubu. Zawsze jednak uroczystość rozpoczyna się od formuły, którą wypowiada urzędnik, a po której następuje podpisanie aktu małżeństwa. Następnie urzędnik zachęca do nałożenia obrączek i wręcza młodej parze podpisany przez nich wcześniej akt ślubu, po czym składa nowożeńcom gratulacje. Po nim życzenia składają goście i zostaje otwarty szampan. Na koniec, jeśli gości jest niewielu, można wykonać zdjęcie grupowe oraz następuje, podobnie jak to ma miejsce podczas ślubu kościelnego, „wyjście młodej pary”, któremu często towarzyszą sypane przez gości ryż i pieniądze.

 

 

 


N A     S K R Ó T Y


Ciekawe i niebanalne ślubne sesje pleneroweFotograf na ślub - zdjęcia ze ślubuDobry fotograf na weseleIle kosztuje fotograf na weseleKontakt z fotografem na ślub i wesele

 

© 2013 Fotograf-slub.pl - Fotograf Gdynia - Trójmiasto

 Powered by: www.CDX.pl